Stokta olan ürünlerimizden hafta içi (Resmi tatiller hariç) 16.00'a kadar verilen siparişlerinizi aynı gün içerisinde kargoya teslim etmeye gayret ediyoruz. Stoklarımızda bulundurmadığımız veya temini zaman alan ürünler için kargoya teslim süresi 3 - 7 iş günü sürebilir. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi verilmektedir.

 

Cuma günü vermiş olduğunuz siparişler Pazartesi günü kargoya teslim edilmektedir.

 

Ürün teslimatının aksamadan gerçekleştirilebilmesi için lütfen gün içinde (09.00 - 16.00 saatleri arasında) bulunduğunuz yerin adresini teslimat adresi olarak bildiriniz.

 

Lütfen dikkat ediniz!!!

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo firmasına tutanak tuttururarak ürünü teslim almayınız.

 

Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir. Ürün hasarlı ise; hazırlamış olduğunuz tutanağı en kısa zamanda iletişim sayfamızda yer alan e.posta adresimize bildiriniz. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz taktirde paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacağız.

 

İade Şartları

Almış olduğunuz ürünü, ambalajını açmadan / tahrip etmeden / bozmadan, ürünü kullanmadan teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde teslim aldığınız şekli ile iade edebilir veya başka bir ürün ile değiştirebilirsiniz.

 

Aldığınız ürünü belirtilen süreler içinde iade etmeden önce iletişim sayfamızda yer alan e.posta adresine ürün fatura numarası ve sipariş numarınızı içeren bir e.posta göndermeniz yeterli olacaktır. Bu e.posta içinde ürünü neden iade etmek istediğinizi kısaca açıklarsanız ürün ile ilgili çalışmalarımızda bize yardımcı olmuş olursunuz.

 

Firmamız bu e.postayı aldıktan sonra ürünü nereye ve nasıl iade edeceğinizi size bildirecektir. Bu bilgileri size iletmemizle birlikte siz iade etmek istediğiniz ürünü orijinal ambalajına koyarak herhangi bir kargo şirketi vasıtasıyla veya elden belirtilen adrese teslim edebilirsiniz.

 

İade işlemlerinde ortaya çıkacak kargo masrafları tarafınıza ait olacaktır.

 

 

Bunun Haricinde;

Satılan ürünün hatalı olması durumunda ve taşıma sırasında paketin zarar görmesi ve bu zararın tespit edilerek ürünün alıcı tarafından teslim ALINMAMASI durumunda zarar tarafımızdan telafi edilir.

 

Teslimatçı firmadan kaynaklanan sorunlarda; zarar görmüş paketler teslim alınmayarak teslimatçı firmaya tutanak tutturulmalıdır. Eğer teslimatçı firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa, orada paketin açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız vardır. Ancak paket tarafınızdan teslim alındıktan sonra teslimatçı firmanın görevini layıkıyla yaptığı kabul edilmiş sayılır.

 

Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda bize bildirilmelidir. En kısa sürede yeni ve sağlıklı bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacağız.

 

Ürünlerle ilgili sorunlardaki (teslimat sırasında farkedilmesi mümkün olmayan sorunlar bu kapsama girer) talebinizin kabulü için;

 

1) Fatura adınıza kesilmişse ve vergi mükellefi değilseniz, tarafınıza kesilen fatura ve irsaliyemiz; eğer vergi mükellefiyseniz ya da sipariş faturanızı şirketinize kestirmişseniz, iade edeceğiniz ürün(ler)le ilgili fatura ve irsaliyeniz ürünlerle birlikte gönderilmelidir.

2) İade işlemi teslim tarihini takip eden iki gün içinde başlatılmış olmalıdır.

3) İade edilen ürünler teslimatta kullanılan firma ile geri gönderilmelidir.

4) Ödemeli gönderilen herhangi bir paket tarafımızdan kabul edilmez.
 

İade gerekçesi değerlendirildikten sonra yukarıda sıralanan koşullara uygun olması durumunda sorunlu / hatalı ürünler yenileriyle değiştirilecektir. Böyle bir durumda iade ve yeniden gönderme aşamalarının tüm masrafları tarafımıza aittir.

 

Ürünün iadesinin yukarıdaki koşullara uygun bulunmaması durumunda ise iade talebi sürecindeki tüm masraflar bizzat müşteri tarafından karşılanır.